Diş Beyazlatma

Öncelikle tıbbi endikasyon gereği olarak ve bir de estetik olarak uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir.

Tıbbi endikasyon tetrasiklin renkleşmeleri, florozizler gibi değişik hastalıklarda beyazlatma kullanılabilir. Estetik olarak ise çok ciddi koyu tonlu dişlerde hastanın psikolojisini de düzeltmek için beyazlatma yapılabilir.Beyazlatma işlemini hastanın durumuna ve vakanın gidişatına göre birkaç teknikle yapmak mümkündür. Beyazlatma işleminde geri dönüşüm olabilir.yani bu işlemin birkaç yılda bir tekrar edilmesi gerekebilir.

Bize farkedildiğimizi hissettiren ve mutluluk veren gülümsememizdir. Gülüşümüzü etkili kılan ise dişlerimizdir. Sararmış dişlerle, bırakın gülmeyi konuşmak bile istemeyiz.

Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için ise dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Dişlerimize azami özeni göstermemize rağmen rengi gene de istediğimiz beyazlıkta olmayabilir. Genellikle daha önce kullanılmış tetrasiklin grubu antibiyotikler, dişlerimizdeki sinirlerin dejenerasyonu, eski kaplamalar ya da yaşlılığa bağlı sararmalarda bu sorun gözlemlenir.

Sararmış dişleri ne kadar fırçalarsak fırçalayalım istediğimiz beyazlığı yakalamamız zordur. Bu noktada devreye uzman bir hekim desteğinin girmesine ihtiyaç vardır. Hospitadent diş hekimleri kontrolünde dişlerimizi beyazlatabileceğimiz farklı yöntemler mevcut.

Klinik Diş Beyazlatma (Office Bleaching)
Klinik diş beyazlatma, adından da anlaşılacağı üzere klinikte doğrudan diş hekimi tarafından uygulanan bir beyazlatma işlemidir. Dişlerinize hekim kontrolünde mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılan Office Bleahing’de dişler işlem sonunda hemen birkaç ton açılabilir ve etkinliğini uzun süre koruyabilir.

Merkezlerimizde bu uygulama tamamlandıktan sonra hastalarımıza sigara,kahve,kırmızı şarap v.b. renklendirici maddelerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Dişlerin aynı beyazlığını koruyabilmesi için evde kullanılan günlük plakların kullanımına da ihtiyaç olabilir. Yoksa zamanla ve ağız içinde kalan maddelerin verdiği renkle dişleriniz tekrar renk değiştirebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma (Professional Whitening)
Modern teknolojinin ürünü olan lazer, tıp alanında bir çok farklı tedavide kolaylıkla başarılı sonuç almamızı sağladığı gibi diş beyazlatmada da önemli bir araçtır.

Lazerle diş beyazlatma uygulaması diş hekiminin tavsiyeleri dinlenirse dişler uzun süre beyazlığını muhafaza eder.

Diş Beyazlatma Hakkında
Bir diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken, bu işlemin hekim kontrolünde ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmasıdır.

Dişlerde çürük ve ağızda bu işleme karşı duyarlılık olup olmadığı tespit edilmeden yapılan uygulamalarda sorun yaşanabiliyor.

Diş Beyazlatma Uygulamasının başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Hastanın ağız içerisinde protez, estetik dolgu vb. uygulamaları varsa, uygulanan beyazlatma işlemi bu dişler üzerinde etkin olmaz ve aynı renk tonunu yakalamak için beyazlatma sonrası protez ya da estetik dolgu tedavisinin yenilenmesi gerekir.

Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Zararı Olur mu?
Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

Günümüzde diş beyazlatma için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Biz size dişlerinize zararı olmayacak şekilde beyazlatmayı tavsiye ediyoruz. Şu an piyasada satılan beyazlatma ürünlerinin bir çoğu dişlerimizi aynen çamaşır suyu mantığı gibi yakarak beyazlatır. Bu çeşit ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü zamanla bu ürünler sağlıklı dişlerinize zarar vermeye başlayacaktır. Piyasada satılan diş beyazlatma ürünlerini kullanmadan önce mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir diş hekimine başvurmanızı öneririz.

Dişhekimliğinde dişler 4 farklı renk grubunda toplanır. Beyaz, sarı, gri ve kahverengi. Eğer sizin dişleriniz ana rengi itibariyle sarı dişler grubundaysa renk skalasındaki sarı diş renginin tonlarında iki üst seviyeye kadar açılabilir. Bu konuda size daha detaylı bilgi verebilmemiz için dişlerinizi hekimimizin görmesi ve renk skalasına göre değerlendirmesi gerekir.

X