Ortodonti

Ortodonti diş ve çene bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi olarak tanımlanabilir. Çapraşık dişler sadece istenmeyen estetik bir görünüme sebep olmazlar. Çapraşık dişler, ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, ne kadar iyi fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi mümkün olamayacağı için ileride diş kayıplarına sebep olabilecek, çürüklere ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olabilirler. Bu nedenle sadece estetik kaygılar nedeniyle değil, ağız hijyeninin sağlanabilmesi ve ileride yaşanabilecek ağız ve diş rahatsızlıklarının önüne geçmek için de ortodonti tedavileri gereklidir.

Son yıllarda her yaştan hastada yüz güldürücü tedaviler gerçekleştiriliyor. Ancak problemin erken yaşta teşhis edilip tedaviye başlanması daha kısa sürede daha etkin sonuç vermektedir. Bu nedenle çocuklar karışık dişlenme döneminden itibaren (6-7 yaş) mutlaka bir ortodontiste kontrol ettirilmelidir.

Ortodonti tedavileri uzun bir süreçte tamamlanabildiği içini hekim ve hasta ilişkisi, iletişimi tedavide çok önemli olduğu da unutulmamalıdır….

Diş Tellerine Estetik Alternatifler

Ortodonti uzmanlarına başvuran birçok hasta, tedavi için kullanılan diş tellerinin görünümünün estetik olmaması ve kullanım zorlukları nedeniyle tedaviden vazgeçiyor. Birçok hasta sosyal hayatını etkileyeceği için ortodontik tedaviyi reddediyor. Artık alternatif ortodonti tedavileri sayesinde bir çok hasta rahatlıkla tedavilerini devam edebiliyor.

İnvisalign

Patentli bir çalışma olan İnvisalign sisteminde, neredeyse görünmeyen şeffaf, istenildiğinde çıkartılabilen seri halinde “aligner” adı verilen düzleştiriciler kullanılıyor. Bu düzleştiriciler hastaya özel üretiliyor ve seri halinde üretildiği için 2 haftada bir sıradaki düzleştirici ile değiştiriliyor. Her düzleştirici değiştirildiğinde dişler yavaş yavaş hareket ediyor ve tedavi bitiminde istenilen görüntüye ulaşılıyor. Tedavi süresi yaklaşık 1- 1,5 yıl kadar sürüyor. Tedavi süresi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

• Şeffaf olduğu için neredeyse görünmez. Diş tellerine oranla çok estetiktir.
• İstenildiği zaman çıkarılabildiği için dişlerin rahatça fırçalanmasına olanak sağlar.
• Kullanımı rahattır.
• Ağız içinde irritasyona sebep olmaz.
• Tedavi başından sonuna kadar sanal bir tedavi planı sunar.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti, braketlerin ve ark tellerinin dişlerin ön yüzeyleri yerine iç yüzeylerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen ortodontik tedavilerdir. Lingual ortodontinin en büyük avantajı, braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yerleştirilmesi sayesinde dışarıdan fark edilmemeleridir

X